JAK WAŻNE SĄ KOLORY W NASZYM ŻYCIU? 27.09.2018

Jak mówi ekspertka w dziedzinie kolorów, Dagny Thurnann-Moe, „80% wszystkich wrażeń, jakie odbieramy zmysłami, to doznania wzrokowe a kolory dostrzegamy jako pierwsze, jeszcze przed kształtami”. Ciężko byłoby sobie wyobrazić świat bez kolorów. Informują nas o temperaturze, o zagrożeniach, wywołują różnorodne emocje: spokój, radość, błogość, smutek, ekscytację, dają nam energię do działania.

Planując remont czy nową aranżację wnętrza warto pamiętać o tym, jak wielki wpływ na nasz organizm i samopoczucie mają barwy: niebieski i zielony uspokajają i wpływają na poziom koncentracji, brąz relaksuje, czerwień i żółty dynamizują ale ich nadmiar może dekoncentrować… Paleta barw nadaje wnętrzu osobowość. Powinna zatem harmonizować z naszymi potrzebami. Dlatego tak ważne jest aby poznać swoją estetykę, co lubimy, jak odpoczywamy, co daje nam spokój, a co powoduje dyskomfort. 

JAK KOLORY PODKREŚLAJĄ SIĘ WZAJEMNIE?

Planując kolorystykę wnętrza warto wziąć pod uwagę, jak barwy oddziałują na siebie wzajemnie, co może wywołać pozorne zmiany ich tonu. Na przykład zastosowanie obok siebie barw dopełniających (czerwona + zielona, fioletowa + żółta, niebieska + pomarańczowa) sprawia, że wydają się one jaskrawsze, niż gdyby stosować je osobno. Jak widać obok - czarny rozjaśnia kolor sąsiadujący, biały przyciemnia go.

Bawmy się kolorami i czerpmy z nich inspirację. Granice wyznacza jedynie nasza fantazja. Najważniejsze, byśmy mogli w ich otoczeniu wypoczywać, bawić się i czuć „jak u siebie”!

JAK WAŻNE SĄ KOLORY W NASZYM ŻYCIU?